Alkoholik czy pijak – co ich różni?

Ryzyko uzależnienia od alkoholu zaczyna się od niskiego poziomu picia i zwiększa się bezpośrednio wraz z ilością spożywanego alkoholu. Alkoholizm charakteryzuje się zwiększoną tolerancją na alkohol – co oznacza, że ​​jednostka może spożywać więcej alkoholu.

Uzależnienie od alkoholu

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak rozróżnić alkoholika od pijaka. Zależność fizyczna spowodowana przez alkohol może prowadzić do tego, że dotknięta chorobą osoba będzie miała bardzo silną potrzebę picia alkoholu. Cecha ta idealnie opisuje alkoholika. Alkoholizm może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne, powodując zaburzenia psychiczne. Obniżony nastrój jest częstym objawem osób pijących alkohol ciężki. Ostrzegawcze oznaki alkoholizmu obejmują spożywanie coraz większej ilości alkoholu i częste upojenie alkoholowe. Alkoholizm zmniejsza średnią długość życia o około dziesięć lat – niestety większość alkoholików oraz pijaków o tym zapomina.

Alkoholik czy pijak?

Długotrwałe nadużywanie alkoholu może powodować szereg objawów fizycznych, w tym marskość wątroby, zapalenie trzustki, padaczkę, polineuropatię, otępienie alkoholowe, choroby serca, niedobory żywieniowe, wrzody trawienne oraz zaburzenia seksualne. Objawy te mogą wystąpić zarówno u osoby chorej na alkoholizm, jak i u zwykłego pijaka. Właśnie dlatego warto kontrolować dawki, które się spożywa. Inne skutki fizyczne obejmują zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Zarówno alkoholik, jak i pijak powinni otrzymać odpowiednie wsparcie, a także jak najszybciej udać się do terapeuty. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może powodować wiele problemów ze zdrowiem psychicznym. Osoba, która nadużywa alkohol powinna otrzymać odpowiednie wsparcie również ze strony rodziny oraz bliskich. Umiejętności społeczne są znacznie upośledzone u osób cierpiących na alkoholizm z powodu neurotoksycznego działania alkoholu na mózg, zwłaszcza w obszarze kory przedczołowej mózgu. Alkoholik zazwyczaj nie lubi spędzać czasu z innymi, natomiast pijak często pije z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × 5 =