Czy alkoholizm można odziedziczyć?

To, że choroba ta nie wybiera i może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek oraz status społeczny, jest faktem ogólnie znanym. Jednak wokół tego zagadnienia wciąż pozostaje wiele niedomówień i zapytań. Najczęściej pojawiają się wątpliwości czy uzależnienie od alkoholu jest dziedziczne.

Czym jest alkoholizm?

Uzależnienie od alkoholu bywa określane jako choroba alkoholowa lub po prostu alkoholizm. Bardzo często w powszechnej opinii panuje mylne przekonanie. Zazwyczaj problem ten wiązany jest z nieodpartą potrzebą, chęcią wypicia napojów procentowych. Oczywiście to prawda, ale nie wyczerpuje to problemu. Jest to tzw. uzależnienie psychiczne. Jednak o wiele trudniejsze w zwalczeniu jest to o charakterze fizycznym. Nie polega ono na fakcie, że alkoholik chce spożyć, a na tym, że musi, by jego organizm zaczął normalnie funkcjonować. Inaczej mówiąc, uzależnione od procentów jest jego ciało. Każdy alkoholik musi wprowadzić pewną właściwą sobie dawkę „narkotyku”, by jego serce przestało łomotać czy żeby ustały problemy neurologiczne, jak np. poruszające się ręce. Alkoholizm to choroba, która łączy w sobie te dwa typy uzależnienia.

Czy uzależnienie od alkoholu można odziedziczyć?

Wpływ genów na podatność na zapadnięcie w chorobę alkoholową, badany jest od dłuższego czasu. W chwili obecnej, nie ma opinii, która potwierdzałaby, że alkoholizm jest chorobą wrodzoną czy, że geny mogą potęgować ryzyko. Trzeba brać jednak pod uwagę czynniki o innym charakterze.

Młody człowiek, który dorasta w rodzinie z alkoholikiem, od małego widzi duże ilości spożywanego alkoholu. Proces ten może wywoływać skojarzenia w jego psychice, które będą budowały świadomość, że duża obecność alkoholu w codziennym funkcjonowaniu jest czymś zupełnie normalnym. Jest to szczególnie możliwe, kiedy w przypadku alkoholika nie pojawiają się zachowania eskalujące przemoc czy stanowiące drastyczne zachowanie standardów higienicznych, które mogą z kolei wywoływać negatywne odczucia w stosunku do alkoholu.

Jednak częsty widok stosowania nadmiernej ilości używek, oswaja ten proces. To z kolei znacząco tłamsi barierę kontrolowania się i zachowania ostrożności, co może sprzyjać rozwijaniu się uzależnienia. Ma to jednak charakter wyłącznie psychiczny i indywidualny. Alkoholizm w żadnym stopniu nie jest dziedziczny, ani wrodzony. To, że rodzic lub rodzice mieli problem z uzależnieniem, nie skazuje w żadnym stopniu potomstwa na tą samą chorobę.

Zapraszam do stałej współpracy i zlecania tekstów bezpośrednio do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 − 1 =