Dlaczego alkoholizm jest problemem społecznym?

Uzależnienie od alkoholu jest problemem niezwykle częstym na świecie, w Polsce jest on zaś zakrojony na szczególnie szeroką skalę. Mawia się nawet, że jest problemem społecznym. Dlaczego?

Społeczny wymiar

Mianem chorób społecznych określa się choroby o dużym zasięgu, których leczenie staje się problemem całych społeczeństw. O alkoholizmie zdecydowanie można to powiedzieć, wystarczy dowiedzieć się, jak wielkie pieniądze z budżetu publicznego są każdego roku wydawane na leczenie alkoholizmu. Powstają kampanie na ten temat, funkcjonuje niezliczona liczba ośrodków leczących ten problem, a jednak nadal on istnieje.

Duży zasięg skutków

Uzależnienie od alkoholu jest problemem społecznym także w tym sensie, że ogromna liczba osób odczuwa tego skutki. Uzależnienie jednej osoby nigdy nie jest kwestią dotyczącą tylko jej samej. Jej nałóg powoduje zniszczenie zdrowia fizycznego i psychicznego, ale też rozpad więzi społecznych. Z jego powodu cierpią bliscy uzależnionego, śmiało można powiedzieć, że choroba alkoholowa niszczy całe rodziny, zwłaszcza że jest to nie tylko doraźny problem, ale też tzw. współuzależnienie. W dodatku skutki tego nałogu mogą odczuwać jeszcze inne osoby, niemające bezpośrednich związków z uzależnionym, na przykład ofiary wypadków drogowych, które wydarzyły się z powodu pozostawania pod wpływem alkoholu. Skutki uzależnienia od alkoholu są olbrzymie i bardzo poważne, czego nieraz nawet nie uświadamia się na co dzień. Z tego powodu tak ważne jest, by leczyć ten problem.

Leczenie choroby alkoholowej

W Polsce istnieje ogromna liczba ośrodków oferujących terapię alkoholową, nikt więc nie jest z tym problemem sam. Warto skorzystać z oferowanej pomocy, uczęszczając na terapię czy też decydując się na pobyt w zamkniętym ośrodku terapeutycznym. Szczególnie dobre efekty może dać pobyt w prywatnym ośrodku, gdyż wysokie kwalifikacje personelu oraz szczegółowo opracowana terapia dają wysoką szansę na sukces. Wyjście z tego nałogu daje pozytywne skutki dla całego społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twenty + 5 =