Jak alkoholik może manipulować osobami w swoim otoczeniu?

Osoba, która jest uzależniona od alkoholu, bardzo często może być odrzucana od społeczeństwa. Wszystko przez to, że alkoholik staje się niecierpliwy i nerwowy, a dodatkowo może manipulować swoimi bliskimi. Są to cechy, które świadczą o tym, że uzależnienie od alkoholu bierze górę nad chorym.

Kłamstwo i alkoholizm

Czasem zdarza się tak, że alkoholizm jest trudny do zauważenia, a to przez ciągłe kłamstwa i manipulacje, dzięki którym alkoholik jest w stanie ukryć swoją chorobę. Nałóg szczególnie łatwo ukryć w standardowych sytuacjach, jak impreza, wyjście ze znajomymi na miasto, czy świętowanie sukcesu. Tutaj wszystko jest w porządku, ale jednak do momentu, aż osoba uzależniona nie wypije o jeden kieliszek za dużo. Wtedy wszystko wymyka się spod kontroli. Dlatego też kłamstwo, które stosuje alkoholi, może mieć krótkie nogi. Będzie on jednak na wszelki sposób ratował swoją reputacje czy też relacje z bliskimi.

Z czasem osoba uzależniona bywa nieszczera nawet wobec siebie samego. Wmawia, że pije ze stresu, lub o sytuacjach, o których chce zapomnieć. Przez nadmierne picie alkoholu alkoholik staje się nieuczciwy nawet względem siebie. Najczęstszymi kłamstwami jakie możemy usłyszeć od alkoholika jest „nic nie piłem”, „to tylko jedno piwo” czy też „nie mam problemów z alkoholem”. Alkoholik bardzo często za swoje upicie obarcza inne osoby, na przykład znajomych, z którym był na imprezie. Osoba uzależniona będzie także zaniżać ilość wypitego alkoholu, a także będzie racjonalizować swoje zachowanie. Tutaj jednak należy pamiętać, że kłamstwa nie służą wprowadzaniu kogoś w błąd, jest to raczej mechanizm obronny, który alkoholik może czasem stosować nawet nieświadomie. Alkoholik jednak nie zorientuje się sam, że jego wizja i to co mówi, różni się od tego co jest w rzeczywistości.

Wraz z postępowaniem choroby i nałogu, kłamstwa, które wymawia alkoholik mogą być bardzo rozbudowane. To, że okłamuje otoczenie, bywa efektem ubocznym, który prowadzi do tego, że alkoholik sam zaczyna się oszukiwać.