Jak radzić sobie z alkoholizmem?

Uzależnienie od alkoholu to niesamowicie poważna przypadłość, dotykająca bardzo wielu osób. Dobrze jest zdać sobie sprawę, kiedy jest się już uzależnionym oraz w jaki sposób można zwalczać ten przykry nałóg. Choroba ta (bo tak można nazwać alkoholizm), nieleczona, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie.

Kiedy można stwierdzić, że jest się alkoholikiem?

Wiele osób udając się na różnego rodzaju przyjęcia spożywa alkohol. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie duża częstotliwość uczęszczania na tego rodzaju „zabawy”. Alkoholizm bowiem ma to do siebie, że nie ukaże się od razu, pozbawiając człowieka rozsądnego myślenia. Czerwona lampka powinna zapalić się u każdego, kto z pewnością chociaż raz zauważył u siebie stracenie kontroli nad spożywaniem trunków. Warto przeprowadzić rachunek sumienia również wtedy, gdy chociaż raz konieczne było ograniczenie spożywania alkoholu z powodu (na przykład) złego samopoczucia. W tym momencie można stwierdzić, iż jest się alkoholikiem i należy podjąć zdecydowane kroki.

Gdzie szukać pomocy?

Identyfikując się z alkoholikiem oraz bojąc się rozwoju tej przypadłości, warto udać się na rozmowę do specjalisty. Istnieje wiele poradni i stowarzyszeń, w którym pomoc znajduje się praktycznie na wyciągnięcie ręki. Nie oznacza to jednak, iż udając się (na przykład) do koła Anonimowych Alkoholików, zażegna się problem po jednej wizycie. Aby zmniejszyć jego skutki, należy uczęszczać jakiś czas do momentu, w którym stwierdzi się zminimalizowanie zainteresowania „mocnymi napojami”.

Jakie są szanse na wyleczenie?

Jeżeli chodzi z kolei o szansę na wyjście z alkoholizmu, to tutaj sprawa ma się jednoznacznie. Widząc u siebie objawy tej choroby, pozostanie ona z nami już do końca. Jedyną „deską ratunku” jest tutaj ograniczenie picia, bowiem tylko takie rozwiązanie umożliwi uzyskanie w miarę normalnego życia.

Jak widać, alkoholizm jest chorobą, której nie można wyleczyć. Najważniejsze jest tutaj podejście do tematu oraz jego nielekceważenie, bowiem jedynie w ten sposób można zminimalizować jego jego skutki.

Zobacz dlaczego warto skorzystać z pomocy: Terapie „Tu i Teraz”