Jak zrozumieć alkoholika?

Osoby, które same nie mają problemu z alkoholem, często nie rozumieją alkoholików i ich postępowania. Dotyczy to nawet osób, które żyją pod jednym dachem z uzależnionym. Powoduje to wiele konfliktów, nieporozumień oraz rozczarowań, warto więc dowiedzieć się, jak alkohol wpływa na człowieka. Jest to kluczowe w kontaktach z nim.

Liczy się tylko jedno

Utrzymywanie stosunków z alkoholikiem może być bardzo trudne jeśli nie zrozumie się jego sposobu myślenia, choć oczywiście także to dla osoby zdrowej nie jest łatwe. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że osoba uzależniona od alkoholu ma tylko jeden cel – napić się, zwłaszcza w późniejszym stadium choroby. Wszystko inne schodzi na dalszy plan, ważna przestaje być praca, kariera, finanse, a nawet rodzina. Z tego powodu życie alkoholika zwykle rozsypuje się. Jego bliscy mogą mieć pretensje i myśleć, że ich już nie kocha, ale po prostu alkohol, a raczej chęć spożywania go, jest silniejsza niż cokolwiek innego. Nawet jeśli uzależniony chce, nie może tego pohamować, gdyż alkohol uzależnia nie tylko psychicznie, ale też fizycznie. Jeśli więc uzależniony obiecuje, że nie będzie już pił i zamierza dokonać tego sam, bez uczestnictwa w terapii, na pewno nie należy mu wierzyć, gdyż zwyczajnie nie uda mu się dotrzymać słowa.

Zmiany osobowości

Warto też pamiętać, że działania alkoholika, na przykład oszukiwanie, nie jest wynikiem jego złej woli. Oczywiście nie jest to też powód, by traktować go pobłażliwie, ale trzeba pamiętać, że jest to choroba, tak samo jak inne zaburzenia psychiczne. Poza tym alkoholizm sprawia, że z czasem u uzależnionego zachodzą zmiany osobowości. Jest on więc nie tylko rządzony przez nałóg, ale też zmienia się jego sposób postrzegania rzeczywistości. Nałóg ten powoduje zanik uczuć wyższych, nie zawsze więc można liczyć, że na przykład płacze i błagania poruszą alkoholika do tego stopnia, że przestanie pić.

Alkoholikom nie można też wierzyć. Mogą powiedzieć i obiecać wszystko, co chce osoba postronna, by tylko móc oddawać się nałogowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 11 =