Jestem alkoholikiem i postanowiłem udać się na leczenie

W alkoholizmie najważniejszą kwestią jest to, by w ogóle uświadomić sobie, że jest się chorym. To już połowa sukcesu. Jej druga część jest już niestety bardziej problematyczna. By pokonać uzależnienie od alkoholu, trzeba wykazać się silną wolą, chęcią współpracy z terapeutą i odpornością na pokusy płynące ze świata zewnętrznego.

Co robi z człowiekiem alkohol?

Po pierwsze ogłupia go i powoduje, że staje się on wrakiem nie tylko finansowym, ale i psychicznym. Po drugie odbiera mu przyjaciół i znajomych, gdyż oni czują się skrępowani w jego towarzystwie. Po trzecie jest przyczyną rozpadu wielu rodzin lub wydatnie wpływa na ich codzienne relacje. Bywa też przyczyną agresywnych zachowań i błędów, których nie można cofnąć. Zaawansowane pijaństwo prowadzi też do utraty prawa jazdy, a czasem nawet do bezdomności.

Dlaczego alkohol jest taki szkodliwy?

Przede wszystkim dlatego, że rujnuje on zdrowie osoby uzależnionej. Na przykład fatalnie wpływa na wzrok, stan nerek i wątroby oraz na stan uzębienia. Po drugie substancje w nim zawarte, spożywane w nadmiernych ilościach- prowadzą do śpiączki, poważnych zaburzeń neurologicznych, a czasem i do śmierci. Alkohol podwyższa też ciśnienie i jest też przyczyną gorszej krzepliwości krwi. Skutkiem tego może być wylew lub zawał.

Alkohol może być również przyczyną padaczki i problemów z pamięcią. Dzieje się tak dlatego, że niszczy on mózg kawałek po kawałku, co w konsekwencji prowadzi do tego, że wygląda on niczym szwajcarski ser. I wreszcie alkohol wyjaławia w człowieku wszelkie wyższe uczucia. Za jego sprawą chory staje się jednostką obojętną i niezdolną do jakikolwiek poświęceń.

Na czym polega skuteczne leczenie alkoholizmu?

Przede wszystkim na długotrwałej terapii. Tylko ona może wskazać alkoholikowi drogę do wyjścia z nałogu. Drugą rzeczą równie istotną jest silna wola i umiejętność odmawiania. Tylko stanowcza odmowa i stronienie od pokus mogą zakończyć ten dramat. W wychodzeniu ze szpon nałogu przydaje się także wsparcie najbliższych członków rodziny. Jest ono kluczowe w chwilach zwątpienia. To, że one nadejdą- jest pewne, jak w banku. Radzenie sobie z nimi, to prawdziwe zwycięstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seventeen + 20 =