Nałóg czy szkodliwe picie?

Ostatnimi czasy obserwuję się zmianę w strukturze picia w Polsce. Mianowicie, coraz częściej spożywają alkohol młode kobiety poniżej 35. roku życia oraz młodzież w wieku szkolnym, co więcej nie jest to kulturalne wypicie lampki wina, ale upijanie się, które dotychczas charakteryzowało męskie picie. To zjawisko jest bardzo niepokojące, ponieważ współczesne kobiety nie są podporządkowanymi ofiarami losu, przeciwnie. Panie są wykształcone, pewne siebie, równie zatrważająca jest informacja, że po alkohol sięgają nastolatki. Według badań przeprowadzonych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) na młodzieży ze szkół gimnazjalnych, to właśnie dziewczęta są większością w stosunku do ogólnej liczby młodych osób spożywających alkohol.

Nie zaleca się picia alkoholu w ciąży, ponieważ co prawda nauka nie zna niepodważalnych dowodów na szkodliwość alkoholu. Dzięki profilaktyce, coraz mniej przyszłych mam sięga po alkohol, jednakże jest to niejako temat tabu, ponieważ żadna państwowa instytucja nie posiada potwierdzonych danych na temat picia w ciąży. Równie niekomfortowe jest uzyskanie statystyk dotyczących spożywania alkoholu przez kobiety po 50. roku życia. Udowodniono, że im więcej lat, tym szkodliwość alkoholu jest bardziej znacząca dla zdrowia. To wszystko daletego, bo metabolizm nie działa już tak płynnie, a substancje takie jak alkohol gorzej się rozkładają. Panie po pięćdziesiątym roku życia, często zmuszone są do zażywania leków na depresję, bezsenność których nie można łączyć z alkoholem. Istotną rolę w profilaktyce leczenia uzależnień odgrywa lekarz, który jako specjalista powinien opracować model alkoholika, by sprawdzić, które osoby są w grupie ryzyka. Wstępnym badaniem są testy przesiewowe, w obowiązku lekarza jest też udzielenie rad pacjentowi, uświadamianie szkodliwości alkoholu.

Picie alkoholu samo w sobie nie jest złe, ile pije się go towarzysko. Gdy w grę wchodzi nałóg czy też szkodliwe spożywanie alkoholu, sytuacja staje się napięta. Z nadużywania płynie ogromna ilość konsekwencji, które odbijają się na stanie zdrowia, karierze zawodowej czy relacjach rodzinnych. Dlatego warto zauważyć picie na stadium szkodliwego picia, bo na tym etapie łatwiej odstawić alkohol, ponieważ osobie spożywającej alkohol szkodliwie, nie dokucza głód i niepokój abstynencyjny. Problem może rozwiązać lekarz rodzinny, który skieruje pijących szkodliwie po poradę do terapeutów, specjalizujących się w tego typu uzależnieniach.