Psychoterapia jako jedyny sposób wyjścia z nałogu

Żaden z leków dostępnych na rynku farmakologicznym, nie przyniesie pożądanych efektów w leczeniu nałogu jak psychoterapia. Pierwszym etapem leczenia, jest uświadomienie problemu uzależnienia osobie oraz skłonienie do rozpoczęcia odpowiedniej terapii, trzeba zaznaczyć, że nie jest to łatwy proces. Sygnałem komunikującym o uzależnieniu jest to, że osoby uzależnione od alkoholu, zaprzeczają temu, że są w nałogu, co więcej, jeśli problem jest na tyle widoczny, nawet dla samego chorego, to pacjent często szuka usprawiedliwienia swojego zachowania. U osób uzależnionych występuje bardzo silna więź z alkoholem, dlatego głównym zadaniem psychoterapeuty jest zbudowanie motywacji skłaniającej do abstynencji lub ograniczenia spożycia alkoholu.

Jednym z elementów takiej motywacji są dysonanse moralne, które dają wyraz temu, że nałóg stoi w odległej opozycji do innych, istotnych wartości takich jak rodzina, praca, a uzależnienie jest barierą w dążeniu do realizacji planów i marzeń. Dysonans moralny, to sposób na uświadomienie uzależnionemu że po pierwsze upijanie się nie jest rozwiązaniem problemów, a po drugie że to właśnie alkohol jest głównym wrogiem i jest przeciwko uzależnionemu, a nie sprzymierzeńcem. Specjalista, stara się wzbudzić w pacjencie gotowość do zmian oraz musi opracować terapie, dostosowaną do potrzeb nałogowca.

Leczenie farmakologiczne, jako działanie pomocnicze w leczeniu nałogu

Siłą rzeczy leki nie leczą uzależnienia, jednak pełnią istotną rolę w łagodzeniu reakcji organizmu na odstawienie alkoholu. Zwykle są tą witaminy, środki uspokajające. Niektóre leki, bezpośrednio wspomagają również terapie. Dysulfiramin, w połączeniu z alkoholem wywołuje kołatanie serca i mdłości, co zniechęca do spożywania alkoholu. Istnieją również takie substancje, które redukują poziom euforii po spożyciu alkoholu lub takie, które osłabiają przymus picia. Nowatorskim pomysłem jaki pojawił się na rynku farmakologicznym, jest lek, który ogranicza ilość wypitego alkoholu. Jednak w związku z tym, że jest to lek nowy, nie do końca znane są efekty i skutki zażywania leku.