Szkodliwe uszkodzenie wątroby

Nałogowe i szkodliwe picie alkoholu etylowego, często skutkuje alkoholowym uszkodzeniem wątroby. Wątroba jest szczególnie narażona na działanie alkoholu, ponieważ to ona jest organem stymulującym metabolizm, skutki widoczne są dopiero na obrazie klinicznym. Prócz zniszczenia wątroby, istnieje ryzyko uszkodzeń innych organów wewnętrznych, ale także ślady na stanie psychofizycznym, które wyjątkowo wyrażają uzależnienie od alkoholu. współczesna medycyna jeszcze nie potrafi określić dokładnie przyczyn rozwoju uszkodzenia wątroby. Uznaje się jednak, że mechanizm eliminacji alkoholu etylowego z organizmu polega na jego utlenianiu do aldehydu i kwasu octowego. Taka reakcja organizmu nieuchronnie prowadzi do zmącenia harmonii procesów utleniania i redukcji w komórce oraz wystąpienia tzw. stresu oksydacyjnego (braku równowagi pomiędzy działaniem wolnych rodników tlenowych a działaniem mechanizmów, które je usuwają), który uznaje się za główny czynnik uszkadzający. Przebieg cyklu utleniania komórkowego jest wprost proporcjonalny do uwarunkowań genetycznych, płci, ale także do przynależności etnicznej, dzięki tej wiedzy, można obserwować zmiany uszkodzeń zachodzących na tym organie.

W mechanizmie uszkodzenia wątroby należy wziąć pod uwagę fakt bezpośredniego oddziaływania toksyn na wątrobę. Alkoholowe uszkodzenie wątroby można obserwować poprzez analizę zmian na przestrzeni czasu, wypitej ilości alkoholu, wspomnianych wyżej uwarunkowań genetycznych w wyniku których powstają stłuszczenia, zapalenia lub marskości wątroby, które są objawami schorzenia. Jednak występują w sposób niejednoznaczny, różny. Jeśli w grę wchodzi stłuczenie wątroby, najczęstszy efekt spożywania alkoholu, które cechuje się gromadzenie lipidów w postaci kropli tłuszczu wypełniających komórkę. W przypadku intensywnych zmian, obejmujących całość miąższu, powstawania ziarniaków tłuszczowych, zaś te kumulują się coraz gęściej by w efekcie może spowodować pękanie komórek.

Zaprzestanie picia, jest równoznaczne z powrotem do zdrowia, kontynuowanie spożywania alkoholu, prowadzi do stanów zapalnych i marskości wątroby. Wątroba jest bardzo wrażliwym organem, który najbardziej odczuwa szkodliwe spożywanie alkoholu. Jest stan, kondycja jest obrazem szkodliwych wpływów alkoholu na organizm. Schorzenia spowodowane nadmiernym spożywaniem, są tak charakterystyczne, że nie można ich zdiagnozować w inny sposób. Przy diagnozie alkoholowego uszkodzenia wątroby, należy niezwłocznie zdecydować się na abstynencje, która spowoduje cofnięcie zmian.